A magnézium fontossága
Talán mindenki megtapasztalta már a sportolás közben, vagy éjszaka váratlanul jelentkező izomgörcsöt. Kialakulásának számos oka lehet, amiből az egyik a test nem megfelelő magnézium ellátottsága. Természetesen okozója lehet a túlzott megerőltetés, vagy a láb keringési zavara is. Amit a legegyszerűbben orvosolni tudunk az az, ha oda figyelünk a magnézium bevitelünkre!
Szervezetünk átlagosan 30 mg magnéziumot tárol, ebből 10% a vérben kb 10 mg az izmokban és a többi a csontjainkban raktározódik. Az ajánlott átlagos napi bevitel mértéke 4-6 mg/ testtömeg kilogramm, ami egy 60 kg-os felnőttnél 240-360 mg/napi bevitelt jelent. A hobbi sportolóknál ami heti 2-3 alkalommal 1-1,5 óra mozgást jelent, már ajánlatos 1-2 mg/testtömeg kilógrammra emelni a napi mennyiséget. Testedzés során, izzadással, meglehetősen sok ásványi anyag távozik a szervezetünkből, amiben nincs szerepe, hogy súlyzós vagy kardio edzésről van-e szó, hanem az intenzitáson van a hangsúly. Ez a mennyiség vonatkozik azokra is, akik nehéz fizikai munkát végeznek, vagy a terhesség, szoptatás időszakára is. Túladagolás egészséges embereknél nagyon ritkán fordulhat elő, mivel a vese a többletet kiválasztja. Ilyenkor gyengeség, hányinger jelentkezhet, de extrém magas bevitel esetén légzésbénulás, szívmegállás is bekövetkezhet.
Magnézium hiány esetén fáradékonyabbak, figyelmetlenebbek lehetünk, sokaknál alvászavarok, míg másoknál ingerültség is jelentkezhet.
Fontos, hogy próbáljuk meg természetes formában pótolni a magnéziumot, erre a legalkalmasabb források a zöldségek, az olajos magvak, és a halak, amelyeknek magas a magnézium tartalma. Ha nem étkezünk változatosan, vagy nem bízunk az ételek tápanyag tartalmában, ma már rengeteg magnézium készítmény van a piacon, amivel megtehetjük a pótlást.
Amire viszont biztos, hogy figyelnünk kell ha ilyen készítményeket használunk, hogy vannak tényezők amik befolyásolják a felszívódásukat:
- Szénsav: megköti a bélcsatornában a magnéziumot, így a sejtek nem tudják felvenni!!
- Cukros ételek: a cukor fokozza a magnézium kiválasztását, így hiába pótolod megfelelően, ha kiválasztásra fog kerülni a nagy része.
- Alkohol: rosszul hat a magnézium háztartásra mivel vízhajtóként hat, így segíti az ürülését a szervezetből, Az alkoholisták 30%-a magnézium hiányos.
A fentiekből kiindulva jobban teszed ha nem egyszerre veszed be az ajánlott napi mennyiséget, és több részre osztod, hogy jobb legyen a hasznosulása, és csökkentsd a befolyásoló tényezők jelenlétét.
De ha kicsit is bizonytalan vagy, kérd ki szakemberek segítségét, akik segítenek neked megtalálni a megfelelő készítményt, az életviteledhez!!! Keress minket bátran!!